Poslední soupravy CityElefant

- Poslední dvě vlakové soupravy CityElefant z celkového počtu 83, které pro regionální tratě Středočeského a Moravskoslezského kraje vyrobila ostravská společnost Škoda Vagonka, uvedly do provozu České dráhy.
Za pořízení celkem čtyř souprav, dvě z nich už jezdí na severu Moravy a ve Slezsku od září 2012, zaplatily ČD 874 miliónů, z toho 328 miliónů korun uhradila dotace z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko. Jsou to prozatím poslední Cityelefanty pro České dráhy, které si u společnosti Škoda Vagonka objednali.
Po kolejích v ČR jezdí 83 souprav s názvem CityElefant v hodnotě přes 17 miliard korun. Jednasedmdesát souprav vozí cestující po Středočeském kraji a v okolí Prahy s tím, že zajíždějí také do Ústeckého a Pardubického kraje, zbylých dvanáct jezdí v Moravskoslezském kraji. Denně urazí přes 33,4 tisíce kilometrů, přičemž jen v Moravskoslezském kraji je to zhruba 5600 kilometrů denně.

Cestující sveze RegioJet

Vlaky na rychlíkové trati Olomouc – Krnov – Ostrava bude provozovat společnost RegioJet. Rozhodlo o tom ministerstvo dopravy. Nabídka RegioJetu zůstala jediná v tendru poté, co úřad ze soutěže vyloučil nabídku konkurenční Arrivy. Ten nyní úřad musí zrušit. Opětovným vypisováním soutěže nechce ministerstvo ztrácet další rok.
Přidělením zakázky Regio­ Jetu se podle ministerstva podaří stihnout původní termín prosinec 2014, od něhož by měl na trati začít jezdit dopravce vzešlý z výběrového řízení.
Zdroj: Region- Střední Morava

Vytrhání kolejí zabrání armáda

Spekulace o budoucnosti železniční trati mezi Chrudimí a Heřmanovým Městcem rázně uťala armáda. Podle heřmanoměsteckého starosty Aleše Jiroutka, který se zúčastnil mnoha jednání souvisejících se zrušením osobní dopravy mezi oběma městy, armáda úplné zrušení trati nepřipustí. Za své tak automaticky vezmou i představy o vybudování cyklostezky v koridoru stávajícího drážního tělesa.

Koleje i zabezpečovací zařízení zůstanou na svých místech, jednou za týden projede po železnici vlak. Údržba trati má přijít na 3,5 milionu korun ročně. Do Heřmanova Městce vyúsťuje trať z nedalekého zásobníku pohonných hmot spravovaných Státním fondem hmotných rezerv ČR. Lesy u Kostelce totiž ukrývají desítky milionů litrů benzinu a leteckého paliva.

Zdroj: Region- Vysočina (Ph)

Kvalita: 100% (celkem hlasů: 2)