Není snad domácnosti, ve které by nebyla wifi. Neexistuje rodina, která by strádala po televizi. Dnešní generace se neobejde bez připojení k internetu. Jedná se o nezbytnou věc potřebnou pro dokončení vzdělání. Naše babičky a dědečkové tyto věci nechápou. Avšak je to pochopitelné, oni téměř neměli nic a my máme všechno.
Online svět přináší spoustu výhod. Nalezneme tam veškeré potřebné informace. Však právě díky němu čtete tento článek. Ale nevychvalujme ho do nebes. Slyšeli jste o nemoci zvané netolismus, takzvané chorobné závislosti na internetu? Mohli bychom ji také nazvat metlou lidstva, tak jak nazýváme alkohol.
sociální sítě
Vyjeli jste si na prodloužený víkend do hor a byl Vám odepřen přístup k internetu. Pro mnoho z nás je to neskutečný odpočinek. Nemusím číst e-maily! Zajásáte. Pro tyto typy lidí je nepochopitelné, když vidí někoho, kdo polovinu dovolené stráví u počítače. Pravda je, že dnešní svět je jeden velký zmatek. Mnohdy zaměstnanci odchází do svých domovů s nedodělanou prací a tahají ji s sebou na dovolenou. Tuto situaci úplně nelze považovat za závislost, to by pak byl každý první „závislák“. Horší by bylo, kdybyste se místo Vašich pracovních úkolů soustředili na blogy, různé sociální sítě a nemohli byste se od nich odtrhnout. Takovou to situaci již skutečně můžeme považovat za závislost.
Trpíte nechutenstvím? Trávíte více než 35-40 hodin týdně u počítače? Jestli zněla Vaše odpověď „ano“, asi máte problém. V první fázi je u každé závislosti si důležité přiznat „jsem závislý“. Abyste se posunuli o krok dále, musíte vynaložit velké úsilí. Nejlepším řešením je pomoc od svých bližních. Především to chce pevné nervy a vytrvalost.
závislost na internetu
„Dělání, dělání všechny smutky zahání.“ A taky je to lék. Netolismus je nemoc a na ni potřebujete taky nějaké ty medikamenty. Nikoliv v podobě pilulek, kapek, ale na způsob zájmů, nasměrování myšlenek opačným směrem. Můžete trávit čas s přáteli, v podobě kroužků (hra na klavír, tanec…). Pokud studujete, najděte si brigádu anebo si čtěte knížky. Nastavte si omezení a blokace webových stránek. Pokud budou symptomy přetrvávat, tak se obraťte na odborníka.  Rozhodně se nestyďte za to, že docházíte k psychologovi. Je těžké sdělit svým přátelům „Docházím na terapie.“ Ale proč se za to stydět? Přece je to nemoc jako každá jiná a za to se nehanběte! Měli byste být pyšní, že se léčíte! Nejdůležitější je chtít a pak už to bude den co den lepší a lepší.
Pamatujte. Internet je dobrý sluha, ale špatný pán. Asi tak stejně jako alkohol a mnoho dalších návykových látek.