Česká republika se řadí mezi světové „velmoci“ v počtu vypitého alkoholu na osobu. Ačkoliv je konzumace a podávání alkoholických nápojů mladistvým zakázána, je to jen bohapustá teorie. S alkoholem se dnes běžně setkáte na párty „náctiletých“, jejichž životní rozhled je dosud zatažen velkou oponou, ale v sortimentu druhů alkoholických nápojů jsou přeborníky.
ženský alkoholismus

Velikonoční svátky

Málokdy se stává, že ve větších městech dnes narazíte na nadšené koledníky, kteří obcházejí dům od domu s pomlázkou a vidinou obarvených kraslic, čokoládových zajíčků, pečeného beránka a celé té nezapomenutelné nažehlené atmosféry. Zpravidla se tato tradice udržuje ve venkovských sídlech, tam, kde se lidé vzájemně dobře znají. Předškolní děti a ty školou povinné za odříkanou veršovanou proceduru obdrží malované vejce natvrdo, ale co my, dospělí. Proč se dospělým koledníkům, kteří přišli lehce vyprášit zadnici sličným dívkám, nalévá nejprve „do jedný nohy“, a pak ještě „do tý druhý“?  Copak se Velikonoce neobejdou bez alkoholu? A připíjet alkoholem na zdraví? Nad touto stupiditou se lidé ani nezamyslí a připíjí si dál, jako by se nechumelilo.
slavnostní přípitek

Návštěva patologie

Kdysi někdo moudrý prohlásil, že by kuřákům doporučil návštěvu oddělení patologie a pitvu mrtvého kuřáka. Prohlédnout si zkrátka dehet na plicích a rakovinou postiženou tkáň. S některými lidmi to však ani nehne, nevadí jim dokonce ani pozorovat umírajícího chudáka na cirhózu jater. Alkohol je zkrátka velmi silná droga a odvyknout jí se podaří jen zlomku alkoholiků, kteří se podrobí odborné léčbě. Kdyby si lidé byli vědomi, do jaké smrtící spirály se s alkoholem mohou dostat, zřejmě by s pitím ani nezačali.

Ono to ale není tak snadné

O škodlivosti alkoholu se dozvídají už děti na Základní škole, přesto mu holdují čím dál mladší ročníky. Proč? Způsobila to dnešní hektická doba plná stresových situací, jež se nevyhýbají ani mladým lidem. Jsme zkrátka pod neustálým tlakem, ve škole, v rodině, v zaměstnání, dokonce i na dovolené a ve chvílích volna si nemůžeme být jisti, že se nějaký stresový faktor odněkud nevyklube. Alkohol svým způsobem léčí, uvolňuje, dilatuje cévy, navozuje pocit pohody, a co na tom, že je to jen relativní záležitost? Ono to nějak dopadne.
Možná by bylo moudřejší, než začít zvedat varovný prst nad škodlivostí alkoholu, směrovat svou pozornost k eliminaci stresu, odstranit příčinu, proč lidé tu sklenku s vodkou, ten pohár vína a půllitr s pivem pozvedají.