Na Internetu se to hemží stovkami různých tras pro nádhernou dovolenou a většina z nich směřuje do zahraničí. Více než polovina tipů nezapomene zmínit krásu přímořských letovisek, alpských vrcholků a upravené krajiny Rakouska a Bavorska, která bývá jako vystřižená ze žurnálu a vhodná na titulní stránku prospektu s ubytovacími možnostmi.

jihočeský rybník

Naše země má však také své kouzlo a ve srovnání s ostatními evropskými regiony možná i více památek a přírodních skvostů, rozmanitější a malebnější krajinu. Současným trendem je cestování na dovolenou osobním vozidlem, ještě v polovině 90. let jsme více využívali autobusovou a vlakovou přepravu, dnes se spíše orientujeme na pohodlí auta, bez závislosti na jízdních řádech. V posledních deseti letech se navíc zvýšil zájem o využívání velkých vozů s nákladovým prostorem z půjčoven dodávek Praha, s nimiž lze pobývat i v kempech, nezávisle na rezervacích hotelů a penzionů.

S trochou skromnosti přespíte v kempu i v době koronavirové epidemie, vyhnete se nepříjemnostem, kdy vás mohou hoteliéři kvůli nebezpečí nákazy odmítnout, a většinu svého času využijete k jízdě krajinou a poznávání zajímavých míst. Kde to v Česku stojí za návštěvu a kde vás příjemně překvapí tamní krajina?

blanský les

Třeboňsko a horní tok Lužnice – zkuste trasu z kempu v Majdaleně do Chlumu u Třeboně, k obci Stříbřec, do Třeboně a zpět na Majdalenu. Vyplatí se část trasy projet i na kolech, třeba okruh podél rybníků Nadějské rybniční soustavy. Za slunečného počasí je okolní příroda velmi romantická a nikde jinde na světě podobný ráz krajiny nespatříte.

Blanský les – Český Krumlov zná téměř každý, ale zvlněný reliéf Blanského lesa v jeho okolí už nikoli. Jde ovšem o jedny z nejkrásnějších výhledů na podhůří Šumavy a krajinu Českobudějovické pánve. Kopcovitý terén od Přísečné do Zlaté Koruny, Třísova, Holubova a Křemže patří k nejkrásnějším ve střední Evropě, trasu můžete spojit s výstupem na Kleť a jízdou podél meandrů Vltavy, která tu protéká podél několika přírodních parků.