Pokud přemýšlíte o tom, že uděláte veliký životní krok a přivítáte ve vaší domácnosti nového člena v podobě roztomilého zvířátka, máte naši plnou podporu. Rádi bychom vás ale upozornili na několik skutečností, které je třeba vzít v potaz dříve, než se k tomuto rozhodnutí opravdu uchýlíte. Pořídit si psa, kočku nebo jiného mazlíčka sice vypadá jako velmi jednoduchá a líbivá záležitost, záhy však zjistíte, že tento nový člen domácnosti vyžaduje mnohem více, než jste si kdy mysleli.

ležící pes

Roli ve vaší připravenosti samozřejmě hraje i to, zda pocházíte z rodiny, kde je běžné pečovat o zvířata. Pokud ano, máte jistě skvělou průpravu i pro samostatnou péči o ně. Přesto vám však doporučujeme následující rozhodnutí velmi pečlivě zvážit vzhledem k vašemu životnímu stylu, časové flexibilitě, financím a dalším aspektům života.

prohlídka štěněte

  1. Životní styl a časová flexibilita. V této oblasti je potřeba se pověnovat tomu, zda váš kalendář není natolik přeplněný všemi možnými aktivitami, abyste si kvůli nim nemohli dovolit mít domácí zvíře. Záleží samozřejmě na tom, které si vyberete, třeba je jisté, že kočka vás doma bude postrádat v daleko menší míře, než pes. Psi jsou více závislí na lidské společnosti, a pokud je ponecháme celý den samotné zavřené v bytě, budou velmi nešťastní, v některých případech i traumatizovaní. Zvířecí společnost vyžaduje stálou přítomnost a pravidelný společný režim v oblasti venčení a dalších aktivit.
  2. Finance. Nebudeme vám lhát, pořídit si zvíře je velmi nákladné, samozřejmě pokud netoužíte po pejskovi z útulku. Dále je třeba investovat finance do vybavení do domácnosti, krmení, lékařské péče a tak dále.
  3. V dobrém i zlém. My lidé máme často tendenci tíhnout ke zvířecí duši daleko více, než k lidem okolo nás. Proto zvažte i citovou stránku věci. Je pravděpodobné, že se vaše zvířátko časem může potýkat i s nějakými zdravotními obtížemi nebo že bude potřeba mu zajistit speciální léčbu v případě vážnějších neduhů. Vždy se však můžete obrátit na odborníky a dodržovat preventivní prohlídky. Veterina Praha 10 Alta vet je vám k dispozici.