Běžné svahy v Evropě už lyžařům nestačí, proto vyhledávají i jiná, netradiční místa nevšedního lyžování. Fanoušci tohoto zimního sportu tak mohou navštívit skiareál na sopce, v rozpáleném Dubaji nebo možná se ho jednou dočkají i v českém Brně.
lanovka v horách
Bizarní lyžařský areál najdeme na jihu Afriky, přímo v oblasti Lesotho. Přestože se nachází v úctyhodné nadmořské výšce něco přes 3000 metrů, sníh se tu bohužel nedokáže udržet natolik, aby vyhovoval lyžařským podmínkám. Proto kilometr dlouhá sjezdovka z umělého sněhu, vytváří v kombinaci s hnědým kamením netradiční a dech beroucí podívanou. Bílý pruh uprostřed vyprahlého kopce totiž působí prazvláštně. Za skipas utratíme v přepočtu necelých 700 korun na jeden den.
Napínavější jsou ale sjezdovky v blízkosti vulkánu nebo přímo na nich. Nejvyšší sopka v Evropě, italská Etna, nabízí možnost ojedinělého zážitku již od roku 2004, a to v podobě sjezdovky na svahu na jižní straně hory. Za denní lyžovačku zaplatíme až 800 korun. To se ale vyplatí, protože hledět na kráter z jedné strany a na moře ze strany druhé, to chce prostě každý odvážlivec. Sedačková lanovka vyveze turisty až do výšky 2500 metrů nad mořem.
Také běžkaři si přijdou na své, a to přímo na střeše domu. Ano, je to tak. U švýcarské Ženevy vzniká ojedinělý hotel, nabízející milovníkům zimních sportů nevšední zážitky. Lyže nebo běžky si lze nazout na střeše domu, takže v podstatě několik málo metrů od apartmánů. Navazující trať bude přímo před budovou. V letních měsících je naopak stavba navržena tak, aby na její střeše vyrostla tráva a hotel tak více zapadl do přírody.
lyžař na sjezdovce
Wintastar, největší vnitřní lyžařský areál, bude stát v čínské Šanghaji do čtyř let a jeho rozloha by měla být téměř 90 tisíc metrů čtverečních. Slavné kryté středisko zimních sportů v Dubaji, se tak stane populární až na druhé pozici. Za jeden den lyžování zaplatíme 1800 korun. Skiareal pod střechou by chtěli postavit i v Brně, ovšem stále se nenašel ten správný investor, který by představy o 500 metrů dlouhé sjezdovce dokázal zrealizovat. Zatím si tak musíme stále nazouvat lyžáky v sousedním německém Düsseldorfu.