Již dávno neplatí to, že by děti, které žijí v dětských domovech nebo nějaké jiné péči měli něčeho nedostatek. V dnešní době jsou opravdu chráněné a ještě navíc v dobrých rukou. Dokonce lze říci, že po finanční stránce se mají až tak dobře, že jakmile opustí dětský domov, nejsou si schopni zajistit takový standard, jaký měly. Možná je to pro někoho z vás nepředstavitelné, protože znáte jen ty dětské domovy, kde to bývalo opravdu těžké a kruté. Takhle doba už je ale dávno pryč.
dětské přátelství.jpg
Možná vás překvapí, že skoro 65% bezdomovců si prošlo právě dětským domovem a až 50% mladých je stíháno pro majetkovou trestnou činnost. Jsou to opravdu nejčastěji lidé, kteří žili v dětském domově.
Už dávno nikdo o dítěti z dětského domova neřekne, že odtud určitě je. Nelze je totiž od běžných dětí rozeznat. Nejen že jsou dobře oblečené, ale také vybavené.
kluci nad knihou.jpg
Rozhodně si ale nemyslete, že by si ukázali například na takovou mikinu, která stojí přes dva tisíce a někdo by jim ji koupil. To zase ne. Dostanou na ni sice přidáno, ale to je všechno. Dostávají ale ve velké míře sponzorské dary, které jsou poměrně štědré.
Na dítě, které je z dětského domova ročně stát vyplácí okolo 40 tisíc korun. Je důležité od toho ale odpočítat platy zaměstnanců, vytápění a mnohé další. Pořád je to ale mnohem více, než má na dítě matka, která dítě živí sama.
Ten nejkritičtější moment pro dítě z dětského domova je ten, když musí domov opustit. Bylo proto zavedeno to, že je možné si pobyt v domově prodloužit. Bohužel to ale nepomohlo tak, jak se čekalo.
Dokonce se dětské domovy často setkávají s tím, že pokud se děti, které se rozhodnou vydat do života na vlastní pěst vrátí, dobrovolně podepisují smlouvu o pobytu. Jediná podmínka je ta, že musí studovat.
Jestli byste chtěli přispět na děti v dětských domovech alespoň pár korunami třeba i vy, pak určitě máte možnost. Budou určitě rády, že si na ně někdo vzpomněl a investoval do nich. Jejich život totiž mnohdy nebyl snadný a tímto způsobem je určitě můžete potěšit. Můžete jim věnovat i svůj čas. Záleží to čistě jen na vás.