Vlastní bydlení je sen mnohých z nás, ale ne každému se povede tento sen proměnit ve skutečnost. Jednou z prvních překážek, která vás na cestě za tímto snem potká, je právě vyřízení hypotečního úvěru. Tedy to platí pouze v případě, kdy se vám na běžném, spořícím nebo kterémkoliv jiném účtu nepovaluje několik miliónů. Mnozí z nás však tímto kolotočem nekonečného papírování budou muset chtě nechtě projít, aby se nakonec k vytouženým financím na nové bydlení dostali. Určitě už máte hlavu plnou představ, jak by mělo vaše nové bydlení vypadat a návštěva banky je asi to poslední, na co máte teď náladu, ale jinak to nepůjde. Nebo snad ano?

zlatá pokladnička

Věřte nebo ne, ale u většiny bank pro sjednání hypotečního úvěru už nemusíte do banky, ale vše vyřídíte z pohodlí domova. Zní to jako sen? No, možná trochu. Na internetu si pomocí hypoteční kalkulačky najdete tu nejlevnější hypotéku a k ruce budete mít hypotečního poradce, který vám se vším s největší radostí pomůže.

Co vše je potřeba k sjednání hypotečního úvěru?

Hypotéka je dosti specifický úvěrový produkt a každá banka k němu přistupuje přeci jenom trochu jinak. Vyžaduje jiné dokumenty a má na své potencionální žadatele rozdílné nároky. Ve většině případů se však neodejdete bez dokladu totožnosti, dokladu o pravidelném měsíčním příjmu, kupní smlouvy a výpisu z katastru nemovitostí.

klíč od domu

Nepostradatelným dokumentem pro kladné vyřízení každé žádosti o hypoteční úvěr je odhad námi zastavované nemovitosti. Odhadce odborný posudek vypracuje přibližně do pěti dní. V mnoha případech však banka nabízí bezplatné zhotovení vlastním odhadcem pro posouzení žádosti.

Existují i zjednodušené odhady, které lze zhotovit online odhadcem za pomoci přiložených fotografií. Jenom pozor, ne každá banka zjednodušený odhad akceptuje. Předem se proto informujte, zda to nebude i váš případ.