Koberec na podlaze je natolik příjemný na dotek, že je stále jednou z nejoblíbenějších podlahových krytin. Přece jen je mnohem příjemnější po návratu ze zaměstnání vyzout se z bot a projít se po něčem příjemně měkkoučkém, nežli našlapovat naboso po tvrdé dlažbě či plovoucí podlaze. Na údržbu koberce však nestačí jen běžný vysavač.

červený koberec

Proč nechat vyčistit koberec strojem

Jak jste spokojeni s výkonem vašeho vysavače – běžné sáčkové vysavače nezvládnou odstranit veškeré nečistoty z povrchu podlahové krytiny, můžete se o tom přesvědčit jednoduchým testem. Ihned po vysávání koberce navlhčete kuchyňskou houbičku nebo hadřík, např. houbovou utěrku, a s ní přejíždějte na jednom místě po dobu asi půl minuty. Pravděpodobně se vám vytvoří žmolky, vzniklé ze zbytku prachu, chlupů, vlasů, mastnoty a dalších nečistot, které mezi vlákny ulpívají. Sací výkon běžných vysavačů není totiž tak velký, aby zvládl nasát úplně vše.

kočka na koberci

Bakterie a roztoči – v blízkosti lůžka a sedací soupravy se mohou na koberci vyskytovat roztoči, sami o sobě, ačkoli nevypadají zrovna vábně, nejsou člověku nebezpeční, ale problém je v jejich trusu. Ten se po vysušení může dostat do ovzduší a jeho vdechováním může dojít k alergické reakci. Problematické mohou být i bakterie, rozmnožené do početných kolonií, kupříkladu na pokožce chodidel jich je mnoho, vyhovuje jim teplo a tělesná vlhkost a náš pot, jímž se živí. Úklid běžným vysavačem neodstraní všechny bakterie, proto se vyplatí čas od času nechat koberec projet strojem a podrobit plochu mokrému čištění, kupříkladu výkonným systémem Rotovac, s dostupným ceníkem čištění koberců Wismont-cisteni.

Zápach – koberce mohou zapáchat z mnoha důvodů, může to být vyšší vlhkost a v jejím důsledku tvorba plísní nebo hniloby, zápach se může tvořit i z kuchyně, odkud se šíří mastný a vlhký vzduch, nasáklý výpary z vaření. Velkým zdrojem zápachu jsou také naše chodidla, chodíme-li po koberci v propocených ponožkách nebo naboso, na vláknech se usazuje pot a spolu s bakteriemi je zdrojem typického odéru.