Výběr schodiště v interiéru je klíčový, dá totiž určitý ráz celému interiéru. Nejčastěji je k vidění ve vícepatrových domech či mezonetových bytech. Kde je umístěno ve vstupních halách, chodbách nebo třeba přímo v obývacím pokoji. Při výběru vhodného schodiště bychom neměli však brát v potaz pouze estetickou stránku, ale i tu funkční a bezpečnostní. Po schodišti budeme nejspíše několikrát denně stoupat a zase scházet nejenom plní energie, ale i vyčerpaní či nemocní. Budou se zde prohánět naše ratolesti či domácí mazlíčci. To všechno bychom měli vzít v potaz ještě předtím, než se spojíme s architektem.

Moderní interiér

Dispozice jednotlivých místností je více méně u řady domácností totožná. V přízemí společenská část a technické zázemí, v prvním patře pak intimní část s ložnicemi, případně hygienické zázemí. Schodiště v tomto upořádání však hraje důležitější roli, než si myslíte. Ještě než si položíte otázku, jak by vaše schodiště mělo vypadat, je tu celá řada klíčových otázek, které je zapotřebí si položit ještě před touto. Funkčnost a krása však není v rozporu.

Moderní schodiště

Kam umístit samotnou konstrukci schodiště, aby splňovala všechno co má? Umístění schodiště do značné míry ovlivňuje dispoziční řešení celého domu či bytu. Chcete, aby bylo schodiště součástí společenského prostoru, nebo budete raději, pokud bude umístěno mimo ní? Toto rozhodnutí zásadním způsobem ovlivní chod celé domácnosti a později lze jen těžko změnit. Na rozhodování si tedy určitě vyhraďte čas a dobře zvažte všechny klady a zápory jednotlivých řešení. V tuto chvíli je dobré spolupracovat s architektem, který vám přiblíží možnosti, které různá umístění schodiště přináší.

Materiál schodiště volte s ohledem na interiér. Schodiště může být už přímo součástí stavby anebo je možné jeho instalaci řešit až později za pomoci prefabrikovaných dílců.