Zajímavé výsledky přinesl výzkum několika nezávislých agentur na téma trávení volného času v sousedním Německu. Potvrdilo se alarmující zjištění, že tamní lidé žijí poměrně pasivním životem, a že tělesný pohyb odsouvají na neurčito, kamsi do pomyslné oblasti ne zrovna příjemných prožitků. Neplatí to pochopitelně paušálně pro každého, ale rozpohybovat německý národ je mnohem obtížnější úkol, než jej udržet u televizních obrazovek u oblíbeného seriálu.
street park

Jak jsou na tom Češi s aktivním pohybem

My Češi jsme na tom o poznání lépe. Není to sice žádná sláva, ale přece jen se více hýbeme. Čím to je? Kdo ví. Možná ne zrovna lákavou skladbou televizních pořadů, které už některé z nás nudí a otravují, možná je to množstvím památek a přírodních krás, které lákají cykloturisty, jistý vliv mají i výkony našich sportovců na olympiádách a mistrovských kláních. Anebo vystupuje do popředí touha vyniknout, případně je to docela obyčejná radost z pohybu na čerstvém vzduchu.
Před několika lety se v Česku začal rozvíjet zajímavý druh sportovních aktivit, který je přístupný široké veřejnosti bez omezení věku a pohlaví. V některých městských parcích začaly vznikat první tzv. Street Workout parky.  Zpočátku to byly jen první vlaštovky, které od roku 2012 přitáhly spíš zvědavost některých lidí, ale jakmile vzešlo v patrnost, že jsou tato cvičiště zdarma přístupná všem, přibývalo cvičenců a dalších nadšenců, kteří něco podobného chtěli mít na svém vlastním „dvorku“.
vysportované tělo

Posilování vahou vlastního těla láká i seniory

V současné době je v Česku již několik stovek venkovních hřišť. Sestávají z různých kombinací prvků, např. bradel, hrazd, žebřin, šikmých ploch, podložek, kde lidé posilují tělesné partie pouze s pomocí váhy vlastního těla. Tyto aktivity vychází z klasických gymnastických cviků a na řadě sportovišť jsou k dispozici i návody a tipy na cvičení a posilování. A tak se běžně stává, že tu a tam vidíte partu mladých lidí, jak se hecují a podporují, nebo třeba někoho, kdo ze zvědavosti něco nového zkouší.  Výjimkou nejsou ani senioři, co ráno putují do obchodu na nákup potravin a cestu si zpestří malým cvičebním programem.
Na některých webových stránkách naleznete jak různé návody, tak i mapku rozmístění hřišť. Bohužel však většinou mapky vydávají jen někteří výrobci těchto konstrukcí a ucelený seznam hřišť prakticky neexistuje. Nejrozsáhlejší databázi Street Workout parků má v současné době web turistický atlas.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup